w3c

Dlaczego koty mruczą? Tajemnica wyjaśniona

Dlaczego koty mruczą? Tajemnica wyjaśniona

Mrrrr... każdy miłośnik kotów zna ten dźwięk, a także wibracje i relaksujące uczucie, które mu towarzyszy. Ale skąd się bierze kocie mruczenie? I co ono oznacza? Dowiedz się już teraz.

To dobrze znane uczucie - Twój kot zbliża się do Ciebie i słyszysz, jak mruczy. Dzieje się tak, gdy przychodzi po pieszczoty, gdy się do niego przytulasz, gdy do niego mówisz, a nawet po prostu gdy Twój futrzak patrzy Ci w oczy. Ludzie nie mruczą (o ile nam wiadomo), więc o co chodzi z tym dziwnym biologicznym zjawiskiem? Dowiedzmy się czegoś więcej o naszych kocich przyjaciołach: jak i dlaczego koty mruczą?

Jak mruczą koty? Biologia mruczenia

Koty, podobnie jak ich zdolności mruczenia, są wyjątkowe - ale to już wiesz. Zanim dowiemy się dlaczego, przyjrzyjmy się dokładnie, jak kot mruczy.

W organizmie kota mruczenie jest możliwe dzięki krtani i mięśniom krtani w gardle oraz oscylatorowi neuronowemu w mózgu kota.

Najpierw z mózgu kota do gardła wysyłany jest sygnał, który powoduje gwałtowne skurcze mięśni gardła. Ruch ten powoduje otwieranie i zamykanie przestrzeni między strunami głosowymi. ???? Powietrze pochodzące z wdechów i wydechów kota przemieszcza się obok drgających mięśni, powodując znany nam dźwięk, który nazywamy mruczeniem. 

Dlaczego koty mruczą?

Teraz, gdy wiemy już "co" kryje się za kocim mruczeniem (miau!), sprawdźmy, dlaczego koty mruczą. Mruczenie kota było tajemnicą przez większość historii; dopiero teraz zaczynamy rozumieć, co kryje się za tym kojącym kocim fenomenem. Istnieje kilka teorii na temat tego, dlaczego koty mruczą. Być może myślisz, że odpowiedź jest oczywista: kot mruczy, kiedy jest szczęśliwy! Ale prawda jest nieco bardziej złożona.

Tak jak ludzie mają tendencję do uśmiechania się zarówno, gdy są szczęśliwi, jak i zdenerwowani, tak koty mogą mruczeć, gdy doświadczają przyjemności lub bólu. Tak więc mruczenie nie jest spowodowane jedynie radością, jaką odczuwa Twój kot, gdy go głaszczesz - choć może to być jeden z powodów.

Co zatem wywołuje zjawisko mruczenia u kotów - dlaczego koty mruczą? Aby znaleźć odpowiedź na to pytanie, przyjrzyjmy się różnym powodom mruczenia.

Koty mruczą, gdy są:

·         szczęśliwe, zadowolone, lub odczuwają przyjemność

·         są głaskane, łaskotane, drapane itd.

·         w przy rodzeństwie  lub blisko swojej (kociej) mamy

·         pielęgnują się nawzajem

·         w rui

·         cierpiące z bólu, bojące się lub niespokojne

·         rodzące lub karmiące

·         chore, cierpiące z powodu bólu lub zestresowane

·         umierający lub uśpiony

Jak widać, istnieje wiele scenariuszy, w których kot może mruczeć. Ale jaki jest zatem cel lub funkcja mruczenia?

Cel mruczenia

1) Komunikacja i więź społeczna

Jedna z teorii głosi, że mruczenie jest formą komunikacji, podobnie jak mówienie, płacz czy uśmiechanie się u ludzi. Na przykład kot może mruczeć, aby powiedzieć swojej biologicznej matce: "Jestem tutaj, nic mi nie jest". Mruczenie młodego kociaka może również pomóc matce lepiej go zlokalizować i na odwrót. Kocięta, które jeszcze nie słyszą, będą podążać za wibracjami wytwarzanymi przez mruczenie matki. Oznacza to, że mruczenie może pomóc wzmocnić więź między kociakiem a mamą.

Wszystko to sprawia, że wciąż potrzebujemy więcej badań nad kocią komunikacją, aby lepiej zrozumieć, w jaki sposób koty komunikują się poprzez mruczenie. Ale na razie przejdźmy do kilku innych powodów, dla których koty mruczą.

2) Samo uspokajanie i uzdrawianie

Istnieją również dowody wskazujące na to, że mruczenie ma właściwości lecznicze. Ponieważ mruczenie faktycznie uwalnia endorfiny (substancje chemiczne poprawiające samopoczucie) w mózgu kota, koci eksperci podejrzewają, że mruczenie jest formą samouspokojenia. Koty mogą więc mruczeć, aby się uspokoić, a nawet leczyć ból. Wibracje wytwarzane przez mruczące koty przenoszą częstotliwość, która w tradycyjnej medycynie ludzkiej kojarzona jest z uzdrawianiem. Uważa się, że mruczenie może pomóc w utrzymaniu mocnych kości Twojego kota.

Dlaczego Twój kot mruczy?

Aby dowiedzieć się, dlaczego Twój kot mruczy, zwróć na niego baczną uwagę. Czy mruczy, gdy wtula się w Twoje kolana. Jeśli tak, to prawdopodobnie Twój kotek po prostu cieszy się z bliskości z Tobą. Czy mruczy intensywnie, kiedy się pielęgnuje? Jeśli tak sprawdź, czy nie ma żadnych oznak bólu lub urazu u Twojego kota. A jeśli mruczą nowo narodzone kocięta, ciężarna lub matka-kotka, cóż, jest to prawdopodobnie normalna część rytuału nawiązywania więzi między matką a jej kociętami.

Czy mój kot mruczy, kiedy mnie nie ma w pobliżu?

Tak. Wbrew temu, co może nam się może wydawać, nasze koty nie mruczą tylko dla nas. Koty często mruczą już jako kocięta, aby porozumieć się ze swoją matką. Mruczą podczas porodu, a także pod koniec życia, kiedy umierają. Kocie mruczenie towarzyszy im przez całe życie, a nie tylko w czasie spędzonym z domownikami.

Czy wszystkie koty mruczą?

Zazwyczaj wszystkie koty domowe mruczą, podobnie jak niektóre inne (duże) koty z rodziny Felidae (takie jak rysie, gepardy i pumy). Lwy, tygrysy, jaguary i lamparty nie mruczą. Wynika to z różnicy w strukturze kostnej ich strun głosowych. Miększa kość pozwala im na wydawanie dźwięku "ryku", natomiast u kotów mruczących występuje twarda kość, dzięki której możliwe są wibracje mruczenia.

Oprócz kotów mruczą również zwierzęta z mniej znanej rodziny Viverridae wydają dźwięki przypominające mruczenie podczas jedzenia, na przykład niedźwiedzie, lisy, hieny, króliki, borsuki i wiewiórki.

Dlaczego koty mruczą, a potem Cię gryzą?

Czasami zdarza się, że Twój kot leży na Twoich kolanach, w jednej chwili mruczy rozmarzony, a w następnej nagle Cię gryzie. Co to oznacza? Być może Twój koci przyjaciel nie czuł się najlepiej, a Twoje pieszczoty źle wpłynęły na jego samopoczucie. A może Twój kotek właśnie ugryzł Cię z miłości, co jest oznaką przywiązania. Gryzienie może być również oznaką agresji u kotów, więc uważnie obserwuj, co Twój kot lubi, a czego nie. Koty z reguły dają znać, czego chcą. Najlepsza zasada brzmi: pozwól kotu przychodzić do Ciebie na pieszczoty - i szanuj go, kiedy jego język ciała mówi "nie".Drapaczek

Post utworzony paź 24, 2023

Boxed:

Sticky Add To Cart

Font: