w3c

Gdzie postawić drapak dla kota?

Gdzie postawić drapak dla kota?

Zdecydowałeś, że nadszedł czas, aby kupić drapak dla swojego kociego przyjaciela.

Dobry wybór.

Ale teraz musisz się zastanowić, gdzie je postawić!

Gdzie więc najlepiej postawić drapak? Chociaż może być kuszące, aby schować swoje drzewko gdzieś z boku, najlepsze miejsce na drapak to takie gdzie rozgrywa się życie społeczne domowników i jest dobry widok na okno.

Drapak postaw w miejscu:

strategicznym. Z kociego punktu widzenia takimi strategicznymi miejscami są: wszelkie wejścia i wyjścia, granice pomieszczeń, ważne skrzyżowania komunikacyjne, korytarze, drzwi balkonowe, okolice okien oraz oczywiście główne drzwi do domu.

dobrze wyeksponowanym. Istotne są także miejsce widoczne, uczęszczane, z których widać więcej i które są widoczne zewsząd, np. salon. To tu skupia się życie towarzyskie i rodzinne, w którym wiele kotów chętnie uczestniczy.

nadającym się do spania. Powyższe miejsca są dobre na ustawienie takiego drapaka, który służy głównie do drapania i wspinania się. Jednak w takich miejscach kot może nie do końca chcieć spać. Obserwować owszem, ale do spania potrzebny jest spokój. Dlatego drzewka z domkami lub leżankami do spania dobrze jest postawić także w ulubionych miejscach kota na wypoczynek – nieco spokojniejszych.

gdzie kot chętnie drapie. Dodatkowo mniejsze drapaczki ustawić powinniśmy wszędzie tam, gdzie kot drapie, a my nie chcemy, aby to robił, czyli obok stołu, sofy, fotela, łóżka itp. Sprawdzą się tu niskie słupki lub drapaki poziome.

Oznacza to, że miejsca takie jak pralnia nie są najlepszym rozwiązaniem. Dzieje się tak dlatego, że większość kotów chce być wśród ludzi, a nie ukryte w małym pomieszczeniu. Nawet jeśli Twój kot nie jest wychodzący, prawdopodobnie nadal chce wiedzieć, co się dzieje u swoich ludzi, a umieszczając drapak w salonie, na pewno poczuje się częścią rodziny. Twój kot doceni również to, że jego drzewko znajduje się w pobliżu okna, gdzie może odzywać się do ptaków lub po prostu obserwować świat zewnętrzny.

To są podstawowe aspekty, ale przyjrzyjmy się bliżej, dlaczego umiejscowienie ma znaczenie i o czym jeszcze musisz pomyśleć, szukając najlepszego miejsca dla swojego drapaka.

Lokalizacja, lokalizacja, lokalizacja!

Jeśli chodzi o kupno nieruchomości, to prawdopodobnie słyszałeś już, że chodzi o "lokalizację, lokalizację, lokalizację"!

Nie inaczej jest ze znalezieniem idealnego miejsca na drapak i zamiast po prostu umieścić je w miejscu, do którego pasuje, zastanów się nad znaczeniem tego miejsca dla Twojego kota i całej Twojej rodziny.

Zaczynając od najważniejszego czynnika.

Jaki jest widok?

Prawdopodobnie nie byłbyś zachwycony, gdybyś miał pokój bez jednego okna i Twój kot też by nie był! Nikt nie chce mieszkać w pralni lub piwnicy!

Dlatego jedną z pierwszych rzeczy do rozważenia jest to, co Twój kot będzie mógł zobaczyć, kiedy zajmie wygodną pozycję na szczycie swojego drapaka.

Idealne miejsce powinno mieć dostęp do okna. Drapak dla kota nie musi być przyciśnięty do okna (co może prowadzić do innych problemów), ale kot powinien mieć możliwość obserwowania ze swojej wieży tego, co dzieje się na zewnątrz. Jest to jeden z najłatwiejszych sposobów na zapewnienie kotu istotnego urozmaicenia - zwłaszcza jeśli przebywa on w domu przez cały czas. Koty otrzymują regularną stymulację umysłową, obserwując ludzi i zwierzęta na zewnątrz.

Będzie miał również szansę cieszyć się słońcem i znaleźć idealne słoneczne miejsce na popołudniową drzemkę.

Znaczenie społeczne jest ważne

Koty zazwyczaj wolą mieć swoje kocie drzewko w ważnym społecznie miejscu w domu... ale co to dokładnie znaczy?

Oznacza to po prostu miejsce, w którym ludzie najczęściej spędzają czas. Chociaż zależy to od Twojego domu, najprawdopodobniej jest to salon lub pokój rekreacyjny. Jest to miejsce, w którym Ty i Twoja rodzina spędzacie najwięcej czasu.

Dlaczego ma to znaczenie?

Na początek, nawet jeśli Twój kot nie jest pieszczochem, prawdopodobnie zauważyłeś, że lubi on chodzić za Tobą po domu. Czasami może to być dość subtelne, wchodzisz do kuchni i zauważasz, że Twój mały koci przyjaciel kręci się w jadalni. Albo idziesz umyć zęby na noc i zauważasz, że Twój kot swobodnie podażą za Tobą.

Większość kotów chce wiedzieć, co dzieje się w domu, a umieszczając drapak w ważnym społecznie pomieszczeniu, dajesz im świetne miejsce, w którym mogą zarówno spotykać się z rodziną, jak i cieszyć się własną przestrzenią!

Terytorialne zwyczaje Twojego kota

Ale znaczenie społeczne ma także inne wartości. Twój kot jest również z natury terytorialny, a umieszczając drzewko dla kota w miejscu o znaczeniu społecznym, dajesz mu dostęp do najlepszych miejsc, które może uznać za swoje.

Koty zaznaczają swoje terytorium na różne sposoby, w tym pocierając policzkami o Ciebie i przedmioty w domu, ale także drapiąc. Drapanie może być jednym z najbardziej problematycznych zachowań dla kocich rodziców, ale jest to głęboko zakorzeniona część zachowania naszego kota. Nie tylko pozwala im zachować ostre pazury, ale także daje znać światu o swoim terytorium.

Drapanie powoduje zarówno widoczne ślady, jak i ślady zapachowe, których koty używają, aby uniknąć konfliktu podczas dzielenia przestrzeni, zwłaszcza z innymi kotami. Jednym z celów drapaka dla kota jest przekierowanie naturalnej chęci drapania na bardziej odpowiednie miejsce. Zamiast więc drapać kanapę, chcemy, aby nasze kociaki drapały drapak.

Ale jak myślisz, gdzie będzie preferowane miejsce Twojego kota?

W pralni... czy w części domu, gdzie wszyscy się bawią i gdzie jest mnóstwo ciekawych zapachów? (Podpowiedź: to nie jest pralnia!).

Umieszczając drapak w ważnym społecznie miejscu, zwiększasz zainteresowanie (i wartość) drapaka. Masz też większe szanse na to, że Twój kot będzie z niego korzystał!

Zastanów się, gdzie Twój kot już lubi przebywać

Jeśli chcesz po prostu znaleźć łatwy sposób na umieszczenie drapaka dla kota, najłatwiejszym sposobem jest po prostu zapytać go o to!

No dobrze, choć nie możesz zapytać swojego kota, możesz się do niego zbliżyć, obserwując jego ulubione miejsca do spędzania czasu. Na przykład, moja kotka uwielbia spędzać czas w moim pokoju przy konkretnym oknie.

Chociaż nie zawsze jest możliwe umieszczenie drapaka dokładnie w tym miejscu, w którym Twój kot lubi spędzać czas, nawyki Twojego kota powinny dać Ci dobry pomysł na to, jakie pomieszczenie będzie najlepsze.

Czy próbujesz skorygować kocie zachowanie?

Czy kupujesz drapak, ponieważ próbujesz naprawić niepożądane zachowania?

Zachowania takie jak szukanie wysokiej półki lub drapanie są po prostu częścią bycia kotem i bez względu na to, ile razy próbujesz pryskanie go wodą lub potrząsanie puszką, nadal będzie chciał to robić. Dzieje się tak dlatego, że te techniki nie zmieniają źródła zachowania.

Zamiast tego, można przekierować zachowanie na coś bardziej odpowiedniego. Zamiast drapać meble, drapak może zachęcić kota do drapania nowego kociego mienia.

Jednak nie zawsze jest to takie proste i musisz wziąć pod uwagę miejsce, w którym występuje niepożądane zachowanie.

Jeżeli na przykład Twój kot wspina się na wysokie półki, musisz zadbać nie tylko o to, aby drapak był wyższy, ale również aby znajdowało się w tym samym miejscu. Dzieje się tak dlatego, że chęć Twojego kota do wspinania się może dotyczyć niesamowitego widoku z okna.

To samo można powiedzieć o drapaniu. Badania wykazały, że koty wolą drapaki z sizalowej liny i chociaż zwiększa to szansę na przekierowanie zachowania, pamiętaj, że chodzi również o lokalizację i terytorium.

Unikaj konfliktów z innymi zwierzętami domowymi

Chociaż miejsca, w których dzieje się dużo, są często dobrym rozwiązaniem, nadal chcesz uniknąć konfliktów z innymi zwierzętami domowymi. Zasady rządzące kocim terytorium są dość skomplikowane, na początek upewnij się, że drapak nie znajduje się w pobliżu żadnych szczególnie cennych zasobów, takich jak jedzenie i woda.

Jaka jest pogoda?

Koty uwielbiają znajdować idealne miejsca do opalania i ogólnie rzecz biorąc, lubią znajdować ciepłe miejsca, w których mogą się wylegiwać. O ile znalezienie miejsca w pobliżu okna zazwyczaj poprawia "pogodę" na drapaku, o tyle należy się upewnić, że drzewko nie znajduje się zbyt blisko zimnego miejsca z przeciągiem, takiego jak często otwierane drzwi.

Podsumowując - gdzie jest najlepsza lokalizacja dla kociego drzewka?

Mając to wszystko na uwadze, jakie są najlepsze i najgorsze miejsca na umieszczenie drzewka dla kota?

Najlepsze miejsca: Pokój dzienny, jadalnia lub sypialnia

Najlepszym miejscem w domu będzie jedno z głównych pomieszczeń, w którym ludzie spędzają najwięcej czasu. Zazwyczaj jest to salon, jadalnia lub sypialnia. W tych miejscach znajdują się okna i wiele zakamarków, w których można umieścić drapak, aby zapewnić mu dodatkową stabilność.

Co ważniejsze, są to również miejsca o największym znaczeniu społecznym!

Najgorsze miejsca: Pralnie i garaże

Nie dość, że jest trochę nudna, bez okien (w większości przypadków), to jeszcze jest głośna. Weź pod uwagę, jak głośno może pracować pralka i suszarka, a także różne brzęczyki z nimi związane.

Garaże mają podobne problemy i chociaż wiele kotów może cieszyć się ciepłem, jakie daje garaż, to prawdopodobnie będą go omijać zimą.

Wnioski końcowe

Znalezienie idealnego miejsca na drapak to nie lada sztuka, ale w ostatecznym rozrachunku chodzi o to, aby zrozumieć, czego chce Twój kot. Twój kot chce spędzać wolny czas i bronić swojego terytorium w miejscu ważnym społecznie. Ale chce również, aby był to obszar interesujący!

Kiedy zrozumiesz te rzeczy, znalezienie idealnego kawałka kociej przestrzeni stanie się o wiele łatwiejsze.Drapaczek

Post utworzony paź 24, 2023

Boxed:

Sticky Add To Cart

Font: