w3c

Jak zachęcić kota do korzystania z drapaka?

Jak zachęcić kota do korzystania z drapaka?

Koty są naturalnymi wspinaczami, więc jeśli z początku nie korzystają z nowo kupionego drapaka, prawdopodobnie istnieje coś, co je rozprasza. Niezależnie od tego, czy chodzi o stres, nudę, czy może po prostu nieświadomość zabawy jaką on gwarantuje.

Przemyśl, gdzie umieścić drapak

Umieszczenie drapaka gdziekolwiek w domu może nie dać pożądanego rezultatu. Prawdopodobnie Twój kot ma już ulubione miejsca, dlatego należałoby wziąć je pod uwagę przy szukaniu przestrzeni dla kociej wieży.

Sztuczka polega na łączeniu nowych mebli z życiem kota. Oznacza to, że drapak powinien znajdować się gdzieś w pobliżu miejsca, w którym kot spędza dużą ilość czasu.

Kot większą część dnia poświęca na drzemki i zabawy, i zazwyczaj ma on preferowane miejsca dla tych aktywności. I tutaj znajduje się podpowiedz. Umieść kocie drzewo w pokoju, w którym spędza najwięcej czasu i który jest jego ulubionym. Przykładowo, jeśli twój kot śpi na twojej kanapie, spróbuj umieścić obok niej drapak. Jeśli nie jest to możliwe, nie martw się, nadal możesz poszukać idealne miejsce w tym samym pokoju.

Na co należy zwrócić uwagę przy planowaniu miejsca na koci mebel?

Możliwość obserwacji całego kociego terytorium. Oznacza to, że miejsce w rogu pomieszczenia, gdzie nie ma widoku na pokój lub korytarz, nie jest dobrym pomysłem. Jeśli natomiast istnieje możliwość umieszczenia drapaka przy oknie jest to świetne rozwiązanie.

Inna kwestią, którą należy brać pod uwagę to możliwość postawienia drapaka przy drogich sprzętach: meblach, kanapach, tapecie na których ostrzy on swoje pazury lub w pobliżu parapetu, półki, wysokiego mebla, na który mógłby się dalej wspinać wykorzystując przy tym kocie drzewo.

Drapak powinien również dać kotu poczucie schronienia i bezpieczeństwa. Musimy sobie odpowiedzieć na pytanie czy naszemu przyjacielowi przeszkadzają: dzieci, psy, goście, a nawet jego właściciele? Jeśli tak, to pomyśl o miejscu, gdzie denerwujące istoty nie są tak często obecne lub nie mogą do niego swobodnie dotrzeć. Miejsce wciąż powinno dawać możliwość sporadycznego kontaktu z właścicielami, gdyż kot jest istotą społeczną i w ten sposób również przełamujemy jego nieśmiałą naturę.

Postawienie drapaka w piwnicy lub na strychu stanowczo odradzamy. Natomiast co innego, jeśli jest to sypialnia, gdzie domownicy niekiedy wchodzą lub wychodzą, ale nie jest ona pomieszczeniem, gdzie tętni życie domu. Taka spokojna lokalizacja może przypaść do gustu mruczkowi. Jednak przy takim wyborze nadal zachęcamy do kupna mniejszego drapaka, który byłby ulokowany w pokoju, gdzie dzieje jest większość akcji.

Pamiętaj również, że jeśli masz więcej kotów, mogą one mieć opory przed wchodzeniem na drapak, który zajął szybciej już jeden z kotów i oznaczył zapachem. Może to prowadzić do konfliktów i konieczności zakupu więcej kocich mebli, które należałoby rozmieścić w różnych miejscach w pewnej odległości od siebie. Oczywiście, nie jest to wymagane, pod warunkiem, że twoje koty dobrze się dogadują i nie przeszkadza im wzajemne towarzystwo. Z drugiej strony, nawet koty, które się przyjaźnią będą mieć większą frajdę z możliwości korzystania z wielu drapaków rozmieszczonych w różnych miejscach obserwacyjnych. To jest również większa przyjemność dla kota, który nie posiada w domu kocich przyjaciół. Pamiętaj, że koty lubią mieć wiele opcji i obiektów do zabawy.

Małymi krokami zachęć kota do korzystania z drapaka

Teraz masz już idealnie ustawione kocie drzewo, lub nawet kilka w różnych, odpowiednich lokalizacjach. Nadszedł więc czas, aby "sprawić, by twój kot je pokochał". Oczywiście, jeśli lokalizacja jest odpowiednia, szanse na to są wysokie. Twój kot sam prędzej czy później odkryje jego korzyści, ale w niektórych przypadkach może być konieczna zachęta. Zwłaszcza, jeśli kot boi się wysokich obiektów lub jest nieśmiały.

Istnieje kilka form zachęty. Najbardziej popularne i skuteczne bez wątpienia są nagrody w postaci kocich przysmaków. Inni, wykorzystują również głaskanie i zabawę. Z pewnością posiadasz wiedzę co najbardziej zachęci Twojego pupila.

1. Zacznij od rozrzucenia kilku smakołyków na podłogę obok nowego drapaka. Pozwól kotu je zjeść, pochwal go, pogłaskaj i pozwól mu się przekonać, że jego nowe meble nie stwarzają dla niego żadnego zagrożenia. Jeśli twój kot jest zestresowany, wtedy, w zależności od natężenia stresu, możesz powtórzyć tę czynność kilka razy, robiąc odpowiednie przerwy.

Jeśli jako zachętę użyjesz zabawy lub głaskania to musisz postępować tak samo jak ze smakołykami. Zacznij blisko drzewa postępuj jak zazwyczaj, czyli bądź w tej zabawie bądź głaskaniu naturalny tak by nie zwracać uwagi na drapak. Spraw, by kot przyzwyczaił się do obecności nowego mebla.

2. Skup uwagę kota na przysmaku i umieść go na dolnej półce drapaka. Możesz zachęcić go drapaniem, kilkakrotnie podnosić i upuszczać przysmak lub zawołać kota po imieniu. Jeśli Twój zwierzak jest nadal trochę przestraszony, możesz nawet utorować przekąskową ścieżkę, na podłodze która poprowadzi go do drapaka. Jeśli kot nie jest aż tak zdenerwowany, możesz od razu umieścić go na drzewie obok smakołyków, jeśli poprzednie powolne zachęty nie dały rezultatu. Pamiętaj by nie zatrzymywać go na siłę, gdy próbuje zeskoczyć na podłogę.

Przysmaki można również zastąpić zabawami. Przesuwaj ulubioną zabawkę po podłodze aż do podstawy drapaka następnie umieść ją na nim tak aby jej bezpośrednio nie widział, ale upewnij się, że wcześniej zwrócił na nią uwagę. To wzbudzi jego ciekawość najprawdopodobniej podaży za nią.

Jeśli się nadal boi, wykorzystaj całe pomieszczenie na zabawę, okazjonalnie przesuwając zabawkę koło dolnego piętra. W pewnym momencie twój kot zachęcony wskoczy na dolny poziom drapaka za zabawką. Należy go wówczas pochwalić i jeżeli widzisz, że nadal odczuwa niepokój przenieś zabawę z powrotem na podłogę i po przerwie powtórz czynność już w okolicach kociego mebla.

3. Po tym jak twój kot zrobił pierwszy krok i przekonał się do spędzaniu czasu na pierwszej platformie, bez względu na to, czy zachętą był smakołyk czy zabawka, to już nie sprawi nam problemu przekonanie go do wspinaczki i odkrywania wyższych półek. Należy postępować w ten sam sposób jak dotychczas stosując małe kroczki i zachęty.

Zapewnij kotu spokój i bezpieczeństwo dzięki drapakowi

Jedną największych zalet przebywania na wysokości, jest to że daje ona poczucie bezpieczeństwa. Ma to odzwierciedlenie w środowisku naturalnym jak i domowym. Z tą różnicą, że w domu nic nie zagraża bezpośrednio ich życiu. Nadal jednak znajdują na domowych platformach spokój i ulgę przed zaczepkami ze strony: psów, dzieci, innych zwierząt domowych jak również przed kotami, których mogą nie do końca lubić.

Nie musi to być ucieczka przed tak oczywistym zachowaniem, jak np.: dziecka ciągnącego za koci ogon lub psa, który dla zabawy go podgryza. W niektórych przypadkach kot może być zaniepokojony przez samą obecność kogoś lub czegoś a taka możliwość wdrapanie się na sam szczyt drapaka da mu poczucie bezpieczeństwa i spokoju.

Zagrożenie życia, które odczuwa ze strony jeżdżącego i wyjącego odkurzacza również może być łatwo wyeliminowane poprzez skrycie się w przytulnym domku będącym jednym z elementów drapaka. W ten sposób drzewo stanie się ulubionym meblem w domu, zapewniającym schronienie i spokój.

Aby było to realne, musisz dopilnować, aby wszelkie możliwe zagrożenia nie dopadły kota na drapaku. Mając to na uwadze umieść drapak tak aby pies lub dziecko nie mogło sięgnąć do górnej platformy, lub w pokoju, w którym pies lub dzieci nie przebywają zbyt często. Jeśli dzieci są większe (dotyczy to również współmałżonka, rodziców i dziadków), możesz wyjaśnić im, dlaczego powinni nie niepokoić kota przebywającego w swoim „drapakowym” azylu. Wszyscy powinni przestrzegać tej zasady by dać mruczkowi wytchnienie na kocim drzewie.

Głaskanie, o ile nie jest zbyt intensywne i nie przeszkadza, jest akceptowalne. Jeśli kot chce spać lub wykazuje zdenerwowanie, gdy zakłócasz mu spokój na drapaku (np. uderza nerwowo ogonem, jeży sierść, wydaje agresywne pomruki lub ucieka) trzeba dać mu upragniony spokój. Drapak musi stanowić azyl, skrawek kociego nieba i dlatego każdy kot zasługuje na taki prezent z Twojej strony i ze strony wszystkich domowników.

 

Jak zachęcić kota do korzystania z drapaka?

Drapaczek

Post utworzony gru 1, 2023

Boxed:

Sticky Add To Cart

Font: