Dla Nowych klientów kod rabatowy na -5% ceny na  1x Nowy Drapak   #NowyDrap    KUP TERAZ

w3c

Problemy z zachowaniem kotów: Zachowania destrukcyjne: drapanie i gryzienie

Problemy z zachowaniem kotów: Zachowania destrukcyjne: drapanie i gryzienie

Problemy z zachowaniem kotów: Zachowania destrukcyjne: drapanie i gryzienie.

Wielu właścicieli skarży się, że ich koty drapią meble, dywany, żują tkaniny lub zjadają rośliny domowe. Te negatywne zachowania nie tylko niszczą cenne przedmioty, ale mogą również szkodzić zdrowiu kota. Jednym z powszechnych błędnych przekonań jest to, że koty "chcą się zemścić", gdy niszczą przedmioty domowe, ale te zachowania są normalne dla kotów i na szczęście można sobie z nimi poradzić przy odpowiedniej strategii, planowaniu i cierpliwości.

Drapanie

Koty, które drapią twoją ulubioną kanapę lub drogie zasłony, nie mają na celu zniszczenia twojego domu, ale raczej chcą zaspokoić pewne potrzeby. Drapanie jest w dużej mierze zachowaniem znakującym, które przenosi zapach ze specjalnych gruczołów na łapach kota na jego terytorium, którym jest dom. Przy okazji kot usuwa w ten sposób półprzezroczystą powłokę z pazurów. Pozostawione ślady drapania mogą być również przejawem pewności siebie.

Ponieważ drapanie jest wrodzonym zachowaniem, takim jak pielęgnacja lub zakopywanie nieczystości w kuwecie, może być trudne do powstrzymania. Koty można jednak nauczyć drapania bardziej odpowiednich obiektów, takich jak drapaki. Poniższe trzy taktyki pomogą ci przekierować drapanie na odpowiednie przedmioty.

Zidentyfikuj preferencje dotyczące drapania

Aby dowiedzieć się, co twój kot woli drapać, obserwuj go uważnie. Czy preferuje dywany, zasłony, drewno czy inną powierzchnię? Czy drapie pionowo, z łapami wyciągniętymi nad głową, czy woli powierzchnie poziome? Po ustaleniu preferowanych przez kota materiałów docelowych i orientacji, możesz kupić drapak, który odpowiada jego potrzebom.

Zapewnij przedmioty do drapania, które pasują do preferencji drapania

Drapaki o różnych kształtach, rozmiarach i fakturach są dostępne na naszej stronie sklepowej. Drapak pokryty dywanem będzie dobrym wyborem dla kotów, które drapią dywany. Jeśli twój kot woli kanapy i inne szorstkie powierzchnie, wybierz słupek pokryty sizalem lub innym materiałem przypominającym linę sizalową np. jutę. Drapak powinien również pasować do preferowanej przez kota orientacji drapania. Kot, który wspina się i drapie zasłony, prawdopodobnie wolałby słupek wystarczająco wysoki, aby mógł się długo rozciągać, na przykład taki, który montuje się do sufitu tzw. Drapak sufitowy. Jednak kot, który lubi poziomy ruch drapania na dywanie, może być bardziej skłonny do korzystania z drapaka posiadającego poziome maty sizalowe.

Przekieruj zachowanie kota związane z drapaniem, umieszczając drapak obok miejsca, które kot lubi drapać. Następnie można go stopniowo przesuwać w wybrane miejsce. Jeśli kot drapie w kilku miejscach, umieść drapak w pobliżu każdego z nich. Zabierz kota do nowego drapaka i nagradzaj go smakołykami, głaskaniem i pochwałami za korzystanie z niego. Możesz także zachęcić kota smakołykami lub kocimiętką umieszczonymi na drapaku lub wokół niego.

Spraw by przedmioty niewłaściwe do drapania były niedostępne lub mniej atrakcyjne

Jedynym gwarantowanym sposobem na powstrzymanie kota przed drapaniem danego obszaru lub przedmiotu jest ograniczenie dostępu. Jeśli jednak nie jest to praktyczne, istnieją „pułapki”, które można zastawić, aby zniechęcić kota do drapania. Zbuduj wieżę z plastikowych kubków, która przewróci się po uderzeniu, aby przestraszyć kota, gdy zacznie drapać. Przykrywanie przedmiotów kocami, arkuszami papieru lub taśmą dwustronną również może zniechęcić kota do drapania.

Ponieważ drapanie wiąże się ze znakowaniem zapachowym, koty są bardziej skłonne do ponownego drapania obszarów, które już mają ich zapach. Aby przerwać ten cykl, spróbuj użyć neutralizatora zapachów do tych obszarów.

Możesz dodatkowo zminimalizować szkody spowodowane drapaniem, regularnie przycinając paznokcie kota lub stosując plastikowe nakładki na paznokcie, które można przykleić do pazurów kota. Nakładki te powinny być stosowane wyłącznie u kotów, które pozwalają na dotykanie łap. Podczas noszenia tych nakładek kot może wykonywać ruchy drapania, ale nie spowoduje żadnych uszkodzeń.

Ogólnie rzecz biorąc, koty nie reagują dobrze na kary, ponieważ nie widzą związku między karą a "przestępstwem". Kara tylko uczy kota strachu przed tobą. Co gorsza, może prowadzić do agresji. Krzyczenie, spryskiwanie pistoletem na wodę lub zaskakiwanie kota głośnym hałasem, gdy drapie, uczy go, że twoja obecność, a nie drapanie, przynosi karę. Jeśli kot jest karany za drapanie tylko wtedy, gdy jesteś obecny, po prostu nauczy się drapać, gdy cię nie ma. Skuteczne środki odstraszające od drapania, takie jak wspomniana wcześniej pułapka w postaci "wieży z kubków", są konsekwentne, natychmiastowe i istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że kot skojarzy negatywny bodziec ze swoim właścicielem.

Żucie, gryzienie i ssanie tkanin

Żucie i ssanie tkanin jest stosunkowo rzadkie u kotów. Może to być zachowanie związane z poszukiwaniem komfortu lub chęcią zabawy. Kocięta często żują podczas eksploracji i chociaż większość z nich wyrasta z tego zachowania, niektóre robią to przez całe życie. Jest to najczęściej spotykane u kotów birmańskich i syjamskich, co sugeruje predyspozycje genetyczne porównywalne do zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych u ludzi.

Wełna jest często wybieranym materiałem, a kot z poważnym nawykiem żucia może zniszczyć swetry, skarpetki, koce, poduszki i inne cenne przedmioty. Co ważniejsze, takie zachowanie może być szkodliwe dla zdrowia kota. Kawałki połkniętej tkaniny mogą powodować zagrażające życiu niedrożności przewodu pokarmowego. Ponadto, koty żujące tkaniny mogą również żuć niebezpieczne przedmioty, takie jak przewody elektryczne, opaski zaciskowe, a nawet szpilki i igły.

Zapobiegaj dostępowi do niedopuszczalnych celów/oferuj alternatywy

Jeśli to konieczne, ukryj wszystkie cenne i niebezpieczne przedmioty do żucia, pozostawiając kotu kilka tkanin do gryzienia - o ile nie połknie ich zbyt dużo. Spróbuj także zaoferować kotu alternatywy, takie jak bezpieczne dla kota gumowe zabawki pachnące olejem rybnym, a nawet suchą karmę dla kotów. Jeśli zdecydujesz się na to drugie rozwiązanie, upewnij się, że sucha karma stanowi część obliczonego dziennego spożycia kalorii przez kota (tj. że nie spowoduje to przekarmienia).

Zapobieganie nudzie

Kot, który zwykle żuje nieodpowiednie przedmioty, może potrzebować innych rozrywek. Zakupione "kocie mieszkanie" z przestrzeniami platformami lub wiszącymi zabawkami z kocimiętką pomoże zająć czas kota. Dodatkowo, spróbuj zwiększyć ilość czasu spędzanego na zabawie z kotem poprzez zabawę np. wędką lub rzucanie orzechami, kłębkami wełny, pomponami lub piłeczkami pingpongowymi. Możesz pomóc kotu zaspokoić potrzebę polowania, zapewniając zabawki, które dostarczają smakołyków, gdy są poruszane lub drapane.

Uczyń tkaniny i cenne przedmioty nieatrakcyjnymi dla kota

Spryskaj tkaniny dostępnymi na rynku środkami odstraszającymi zwierzęta o nieprzyjemnych dla nich zapachu, aby zniechęcić je do gryzienia. Najlepiej jest zmieniać pozycje i rodzaje spryskiwanych przedmiotów, aby kot nauczył się, że wszystkie tkaniny źle smakują. Wreszcie, w ciężkich przypadkach, lekarz weterynarii może przepisać leki, które zmniejszą chęć kota do żucia, gryzienia lub ssania nieodpowiednich przedmiotów.

Gryzienie roślin domowych

Koty, które żują rośliny domowe, to zazwyczaj koty domowe, które mają niewielki dostęp do trawy lub innych zielonych roślin. Koty mogą żuć rośliny w ramach swoich normalnych eksploracji i zabawy lub po prostu mogą potrzebować roślin w swojej diecie. Podczas gdy większość roślin jest nieszkodliwa, kilka z nich może być śmiertelnych.

Należą do nich:

Caladium (Caladium spp.)

trzcina pospolita (Dieffenbachia spp.)

Bluszcz pospolity (Hedera helix)

Lilie (Lilium spp.)

Jemioła (Phoradendron spp.)

Oleander (Nerium oleander)

Filodendron (Philodendron spp.)

Poinsecja (Euphorbia spp.)

Należy pamiętać, że nie jest to ani pełna lista, ani lista najczęstszych trujących roślin. Aby uzyskać więcej informacji, należy skonsultować się z lekarzem weterynarii lub lokalnym centrum kontroli zatruć.

Uniemożliwienie dostępu, zapewnienie alternatywy

Jedynym sposobem na zagwarantowanie ochrony zarówno roślinom domowym, jak i kotu, jest zablokowanie dostępu do roślin. Jeśli twój kot łaknie warzyw w swojej diecie, możesz zapewnić mu alternatywy, takie jak trawa owsiana, kocimiętka i mięta, chociaż kot może nadal podjadać rośliny domowe. Możesz także spróbować dodać sałatę lub pietruszkę do miski z jedzeniem lub zmienić karmę na taką z większą zawartością błonnika.

Uczyń rośliny domowe nieatrakcyjnymi dla kota

Rośliny domowe można uczynić mniej atrakcyjnymi, spryskując liście środkiem odstraszającym zwierzęta lub spryskując je wodą, a następnie posypując pieprzem cayenne. Zapach kulki na mole w glebie może również odstraszyć kota. Alternatywnie, pułapka "wieża z kubków" umieszczona wokół doniczki może przestraszyć kota, gdy ten zacznie ją podgryzać.

Rozwiązuj Problemy Destrukcyjnych Zachowań Twojego Kota z Naszymi Drapakami!

Jako odpowiedzialni właściciele, musimy znaleźć równowagę między ochroną naszych kosztowności a zdrowiem i zadowoleniem naszych małych podopiecznych. W takich sytuacjach, nasze drapaki są idealnym rozwiązaniem.

Drapaki w naszym sklepie oferują bezpieczne miejsce do rozładowania energii, redukując jednocześnie szkody w domu. Wybierz mądrze, wybierz drapak z naszego sklepu, aby cieszyć się spokojem i dobrym zdrowiem zarówno dla siebie, jak i dla Twojego kota!

Problemy z zachowaniem kotów: Zachowania destrukcyjne: drapanie i gryzienie

Drapaczek.pl

Post utworzony sty 31, 2024

Boxed:

Sticky Add To Cart

Font: